Havalı Yatak Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Havalı Yatak Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Havalı Yatak Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Havalı yataklar, hasta yataklarında yatan kişilerin uzun süre hareketsiz yatışı sonucu oluşan yatak bası yaralarının önlemesi amacı ile kullanılır. Çeşitli versiyonlarda üretilen havalı yataklar, hasta karyolalarının üzerine kurulur. Kendine ait otomatik elektrikli pompa ile çalışan bu havalı yatakların elektrik motorları hiç kapatılmaz. Ayarlanan seviyede bası uygulayan havalı yataklar kan dolaşımını hızlandırmak ve yara oluşumunu engellemek amacıyla kullanılır.

Bu sayfada neler bulabilirsiniz?

Havalı Yatak Ne İçin Kullanılır?

Havalı yataklar yatan hastalarda oluşan yatak bası yaralarının önlenmesi amacıyla tercih edilir. Temel olarak kullanılmasının amacı budur. Sürekli aynı pozisyonda yatan kişilerin kan dolaşımı yavaşlayacağından kan toplanmaları ve yatak bası yaraları oluşmaya başlar. Bu yatak bası yaralarını önlemek amacıyla havalı yatak kullanılması önerilir.

Havalı Yatak Çeşitleri Nelerdir?

Havalı yatakların en çok karşımıza çıkan çeşitleri şu şekildedir;

Baklava tipi havalı yatak, boru tipi havalı yatak ve pozisyon veren havalı yataklardır.

Uzun süren tedavilerde boru tipi ya da pozisyon veren modeller, kısa süreli tedavilerde ise genellikle baklava tipi havalı yataklar tercih edilir.

Hastam İçin Hangi Havalı Yatağı Tercih Etmeliyim?

Havalı yatak alırken hastanıza uygun olan havalı yatağı tespit edip o havalı yatağı tercih etmelisiniz. Kısa süreli yatışlarda daha çok kullanılan baklava tipi havalı yataklar hareket kabiliyeti hiç olmayan kişiler için elverişsizdir ve tercih edilmesi tavsiye edilmez. Hareket kabiliyeti olmayan hastalar için boru tipi havalı yataklar ve pozisyon veren havalı yataklar tercih edilmelidir. Havalı yataklar sirkülasyon yaptıkları için kan dolaşımını hızlandırır ve yatak bası yaralarının oluşumunu engeller.

Havalı Yatak Nasıl Kullanılır?

Havalı yataklar temel olarak motor, şişme yatak ve ara bağlantı hortumlarından oluşur. Hastanın yatacağı hasta karyolası üzerine şişme yatak serilir. Ardından ara bağlantı hortumlarının uçları şişirme motoru ile şişme yatak arasında bağlanır. Şişirme motorunun açma kapama düğmesi açık konumuna getirilir. Ardından sertlik ayarı hasta kilosuna göre ayarlanır. Hastanın havalı yatak üzerine yatabilmesi için şişme yatağın tamamen şişmiş olması gerekir. Tamamen şişmeden üzerine yatılan havalı yatak işlevini yerine getiremez.

Havalı Yatak Arızası Nasıl Giderilir?

Havalı yataklarınızdaki arızalar havalı yatağın arıza konumuna göre değişiklik gösterebilir. Havalı yataklarınız şişmeyebilir. Zırıltı sesleri çıkarabilir ya da yanık kokuları yapabilir. Bu gibi havalı yatak arızası durumlarında basit kontroller yapabilirsiniz.

Havalı yatağın şişme yatak kısmında delik, patlak kontrolü yapabilirsiniz. Ardından havalı yatak ara bağlantı hortumlarında deformasyon olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Havalı yatak ara bağlantı hortumlarında arıza gözükmüyorsa havalı yatak arıza bakım servisini arayıp teknik destek talep edebilirsiniz. Havalı yatak arızalarında elektrikli şişirme motorunun teknik bilgi sahibi kişiler haricinde açılmaması gerekmektedir.

Baklava Tipi Havalı Yatak

Baklava tipi havalı yataklar daha çok kısa süreli yatış yapacak kişiler tarafından tercih edilir. Ekonomik hasta yatağı olarak da bilinen baklava tipi havalı yataklar medikal ürün satışı yapan mağazalarda kolaylıkla bulunabilir. Kan dolaşımını hızlandırarak yatak bası yaralarına engel olmaya destek veren baklava tipi havalı yataklar kendinden motorludur. Havalı yatağın şişirme motoru sürekli prizde tutulur çünkü motorun sirkülasyon yapması gerekir. Baklava tipi havalı yatak motoru bu işlemi otomatik olarak kendisi yapar.

Boru Tipi Havalı Yatak Nedir?

En çok tercih edilen yatak tiplerinden biri olan boru tipi havalı yatak çoğunlukla ventilasyon sistemli olan, hastalarda yatak bası yarası çıkmaması için kullanılan dizilmiş boru şeklinde havalı yataklardır. Boru tipi havalı yataklar hareket kabiliyeti az veya hiç olmayan kişilerde kan dolaşımını hızlandırarak yatak bası yaralarını engellemeyi hedefler. Kendinden motorlu olan bu yataklar hastanın kilo durumuna göre ayarlanır. Sertlik – yumuşaklık ayarı motor üzerinde mevcuttur. Boru tipi havalı yatağın şişmesinden sonra da motor kapatılmaz. Kapatılan boru tipi havalı yatak motoru sirkülasyon yapmayacak ve işlevini yerine getirmeyecektir.

Ventilasyonlu Havalı Yatak Nedir?

Ventilasyon sistemli havalı yataklar günümüzde bolca karşımıza çıkabiliyor. Yatak bası yaralarının oluşmaması açısından büyük öneme sahip olan ventilasyon sistemli havalı yataklar medikal ürün satışı yapan mağazalarda rahatlıkla bulunabilir. Havalı yatağın hastaya temas eden bölümlerindeki küçük mikron gözeneklerden hastaya hava vermesine ventilasyon sistemi deniyor. Örneğin kalça kısmında ventilasyon sistemi olan bir havalı yatakta yatan kişinin kalça bölgesine küçük mikron gözeneklerden hava verilerek hastanın cildinin hava alması sağlanır. Havalı yatak satın alırken ventilasyon sistemli havalı yatak almanız avantajlı olacaktır.

Hasta Yatağı Nereden Alabilirim?

Hasta yatakları medikal ürünler olduğundan medikal ürün satışı yapan firmalardan satın alınmalıdır. Alanında eğitim görmüş medikal ürün satışı yapan firmalar havalı yatak satın alma konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Evlere hasta yatağı kurulumu yapan firmalar da sizlere havalı yatak alma konusunda yardımcı olacaklardır.

Havalı Yatak Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Havalı yatak alırken hastanızın durumuna göre havalı yatak almalısınız. Hastanın hareket kabiliyeti ve kilosu en önemli etmenlerdendir. Yatan hastalarda yatak bası yaraları çıkmaması için bu tür havalı yatakları tercih edebilirsiniz. Hareket kabiliyeti hiç olmayan hastalar için pozisyon veren havalı yatakların kullanılması önerilir. Kısa süreli kullanımlarda ise baklava tipi havalı yataklar kullanılabilir. Havalı yatak bir medikal ürün olduğundan medikal ürün satışı yapan mağazalardan alınmasında fayda vardır.

Hasta Yatağı Fiyatları Ne Kadar?

Hasta yatağı fiyatlarını araştırırken birçok farklı bilgiyle karşılaşabilirsiniz. Hasta yatağı fiyatlarına etki eden çeşitli durumlar söz konusudur. Örnek vermek gerekirse; hasta yatağının markası, hasta yatağının menşei, hasta yatağının özellikleri fiyatlarına doğrudan etki edecektir. Hastanıza en uygun havalı yatağı tespit edip satın almak için medikal ürün satışı yapan mağazalardan destek alabilirsiniz. Hastanızın ihtiyacı tam olarak tespit edilmeli ve o şekilde hasta yatağı satın alınmalıdır. Aksi takdirde satın almış olduğunuz havalı yatak işlevselliği sebebiyle işinize yaramayabilir.

Baklava tipi havalı yatak olarak tabir ettiğimiz havalı yatakların fiyatları pozisyon veren profesyonel havalı yataklarla aynı olmayacaktır.

Hasta yatağı fiyatları ürünün çeşidine göre değişiklik gösterebiliyor. Baklava tipi havalı yataklar ekonomik havalı yataklar olarak varsayılır. Boru tipi havalı yataklar ise orta ekonomik havalı yataklardır. Pozisyon veren havalı yataklar ise tam profesyonel havalı yataklardır.

Genel olarak döviz kuruna bağlı olan havalı yatakların fiyatları medikal ürün satışı yapan mağazalarda değişiklik gösterebilir.

Havalı Yatağın Üzerine Çarşaf Serilir Mi?

Havalı yatakların üzerine çarşaf serilebilir ancak kat kat örtülmüş çarşaflar ve kalın örtüler havalı yatağınızın görevini tam olarak yerine getirememesine sebep olabilir. Bu yüzden havalı yatağın üzerine ince olmak kaydı ile bir kat çarşaf serilmesinde mahsur yoktur.

Havalı Yatak Modelleri için diğer web sitemiz olan Medikal Ürün Merkezi‘ni  ziyaret edebilirsiniz.

Fiyatlarla ilgili bilgi almak için hemen arayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Korumalıdır. İzinsiz içerik kopyalamak ve kullanmak yasaktır. İçeriklerimizi kopyaladığı tespit edilen ilgililer hakkında hukuki süreç başlatılacaktır.