Pulse Oksimetre Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır ?

Pulse Oksimetre Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır ?

Bu sayfada neler bulabilirsiniz?

Pulse Oksimetre Nedir,  Ne İşe Yarar ?

Özellikle Covid 19 pandemisinin hayatımızı etkilemesiyle ağırlıklı olarak solunum rahatsızlıkları baş gösterir oldu.  Solunum tedavisinin sağlıklı yürütülmesi ve takip edilebilmesi için de hayatımıza oksimetre isimli bir cihaz girdi. Peki oksimetre nedir, neden kullanılır? Bu yazımızda sizlere oksimetre cihazı ile ilgili merak edilen tüm soruların cevaplarını paylaşacağız.  Eksik kalan konularla ilgili yorumlarınızı ya da sorularınızı bekliyoruz.

Pulse oksimetre cihazları vücuttaki oksijen ve nabız oranını tespit etmeye yarayan tıbbi cihazlardır. Ölçüm hızı bakımından en hızlı ölçüm yapan cihazlar pulse oksimetre cihazlarıdır. Sağlık kuruluşları ve hastalar için büyük önem arz eden pulse oksimetre cihazları uzun yıllardır ülkemizde ve diğer ülkelerde kullanılıyor. Yani doğru teşhis ve tedavi için pulse oksimetre cihazı kullanmak büyük kolaylık sağlayacaktır. Pulse oksimetre cihazları her yerde yanımızda bulundurabileceğimiz kadar ergonomik boylarda olup ev tipi modelleri de bulunabiliyor. Yetişkinlerde mandal tipli oksimetre cihazlarının kullanımı oldukça basit ve hızlıdır.

Pulse Oksimetre
Pulse Oksimetre

Pulse Oksimetre Cihazını Kimler Kullanır ?

Pulse oksimetre nedir sorusunun cevabına ilaveten, bu cihazı kimler kullanabilir ya da kimler kesinlikle kullanmalıdır sorusu gündeme geliyor. Oksimetre cihazları, oksijen değeri ve nabız oranı sürekli gözetim altında tutulması gereken kişilerde, oksijen takviyesi alan ve kontrol altında tutulması gereken kişilerde, ani nabız ve oksijen oranı değişimi yaşayan kişilerde daha çok kullanılır.

Pulse oksimetre cihazlarını yetişkin ve pediatrik olmak üzere iki çeşite ayırabiliriz. Hastaneler, özel klinikler, bakım ve huzur evleri, aile sağlığı merkezleri pulse oksimetre cihazlarının kullanıldığı en yaygın alanlardır. Bunun yanı sıra evde bakılan hastanın da pulse oksimetre cihazı ile sürekli oksijen ve nabız değerlerinin kontrol altında tutulması çok önemlidir. Erken farkedilen rahatsızlığa edilen müdehale hayat kurtarabilir.

Örneğin koah hastası olan bir kişinin oksijen değeri ani değişiklikler gösterebileceğinden pulse oksimetre cihazı ile sürekli kontrol edilmelidir. Organ nakilleri gibi durumlarda da pulse oksimetre cihazıyla oksijen ve nabız oranı ölçülüp gerekli görüldüğü şekilde tedavi uygulanır. Hayatımızın her anında ihtiyaç duyabileceğimiz bu küçük ama oldukça önemli cihazı evimizde, çantamızda günün her saati yanımızda bulundurabiliriz.

Pediatrik Hastalarda Pulse Oksimetre Cihazı Nasıl Kullanılır ?

Pediatrik hastalarda yani bebeklik-çocukluk çağındaki hastalarda oksijen ölçümü masa başı monitörlü parmağa sabitlenen prob bantlı pulse oksimetre cihazlarıyla yapılır. Yüksek hassasiyete sahip olan bu pulse oksimetreler masa başı monitörü sayesinde takibi de kolaylaştırır. Anlık olarak oksijen ve nabız oranını takip edebiliriz.

Pulse oksimetre cihazlarının pil, şarjlı batarya ve direk elektrik ile çalışan versiyonları mevcuttur. Pil ile çalışan pulse oksimetre cihazlarının pilleri her yerde bulabileceğimiz basit kalem pillerdir. Ölçüm sıklığına göre dönem dönem pil değişimi kesinlikle yapılmalıdır. Şarj edilebilir batarya sistemli pulse oksimetre cihazları kutu içeriğinden çıkan şarj kablosu vasıtası ile şarj edilebilir. Şarj edilme sıklığına göre batarya ömrü uzayıp kısalacaktır. Alternatif olarak da direkt elektrikli çalışan versiyonları sabit ev elektriği yoluyla kullanılırlar.

Pulse Oksimetre Cihazı Oksijeni Nasıl Ölçer ?

Pulse oksimetre cihazları parmaktan direk ölçüm yapar. Dokudan geçebilen ışık miktarına göre vücuttaki oksijen miktarını bize gösterir. Yani ölçüm yaptığımız parmağın temiz ve hasarsız olması önem arz eder. Pulse oksimetre cihazı ile oksijen ölçümü yaptığımız sırada ekranda göreceğimiz SpO2 ibaresi vücuttaki oksijen miktarını temsil eder.

Oksimetre Cihazlarının Kaç Çeşidi Vardır ?

Hastanelerde ya da evlerde rahatlıkla kullanılan pulse oksimetre cihazları birkaç farklı versiyondan oluşur. Bunlar;

Parmak tipi pulse oksimetre cihazları

Bilek tipi pulse oksimetre cihazları

Hasta başı monitörlü pulse oksimetre cihazları

El tipi problu pulse oksimetre cihazlarıdır.

Pulse Oksimetre Cihazları Pahalı Mıdır ?

Günümüzde marka – model kavramı fiyat skalasını belirlediği gibi oksimetre cihazlarının da fiyatını etkileyecektir. Pulse oksimetre cihazının menşei, kalitesi ve markası fiyatlarında değişiklik gözlenmesine sebep olacaktır. Çok uygun fiyatlara pulse oksimetre cihazı bulabileceğiniz gibi çok pahalı fiyatlara da bulabilirsiniz.

Pulse Oksimetre Cihazı Doğru Ölçüm Yapar Mı ? Güvenebilir Miyim ?

Pulse oksimetre cihazları hastalar açısından hayati öneme sahip olduğundan dolayı işimizi şansa bırakamayız. Kalitesiz ve gerekli onayı alınmamış, klinik testlerden geçmemiş pulse oksimetre cihazlarının ölçüm değerleri doğru olmayabilir. Bu yüzden pulse oksimetre cihazı alırken uygun branş üzerine çalışan medikal firmaları tercih etmeniz çok önemlidir. Yanlış ölçüm yapan bir pulse oksimetre cihazı yanlış tedavi uygulanması sonucu hastaya ciddi zararlar verebilir, hastanın hayatını riske atabilir. Bu yüzden pulse oksimetre cihazı gibi medikal ürünler kesinlikle medikal firmalardan alınmalıdır.

Pulse Oksimetre Cihazının Ölçümünü Etkileyecek Durumlar Nelerdir ?

Pulse oksimetre cihazlarının ölçümlerini etkileyen bazı durumlar karşımıza çıkabilir. Bu nedenle bu gibi durumları yaşamamak adına dikkat edilmesi gereken etmenleri sıralayacak olursak;

Cihazın kaliteli ve sağlam olması

Hasta vücut ısısının stabil olması (düşük vücut ısısında cihaz ölçüm yapmayabilir. Bu nedenle vücut ısısı stabil tutulmalıdır.)

Pulse oksimetre cihazının oda sıcaklığında bulunması

Tahribat görmüş ve lekeli elde kullanılmaması ( Bazı cihazlar oje sebebiyle ölçüm yapmamaktadır. Bu nedenle cilasız tırnakla ölçüm yapılmalıdır.)

Hastanın dinlenir oturur pozisyonda stabil halde kalmasıdır.

Oksijen tüpü ya oksijen konsantratörü gibi solunum cihazları kullanan kişiler mutlaka oksimetre cihazı ile vücutta bulunan oksijen seviyesini takip etmelidir. Bu nedenle de cihaz referans olarak kabul edilmeli ve göstergesine göre tedaviye yön verilmelidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Maltepe Medikal Ürünler

Medikal Ürün Merkezi

Telefon: 0216 396 99 96

Whatsapp: 0554 493 43 43

E Posta: destek@medikalurunmerkezi.com

Web Sitesi: medikalurunmerkezi.com

Adres: Fındıklı Mahallesi, Gazi Mustafa Kemal Caddesi No: 180/A Maltepe-İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Korumalıdır. İzinsiz içerik kopyalamak ve kullanmak yasaktır. İçeriklerimizi kopyaladığı tespit edilen ilgililer hakkında hukuki süreç başlatılacaktır.