Varis Çorabı Nedir? Tedaviye Etkileri Nelerdir?

Varis Çorabı Nedir? Tedaviye Etkileri Nelerdir?

Varis Çorabı Nedir? Tedaviye Etkileri Nelerdir? Kadınlarda daha yaygın olmakla beraber, herkeste görülebilen varis rahatsızlığı (venöz yetmezliği), hastalıklar listesinde ilk sıralarda yer almaya devam ediyor.

Bu sayfada neler bulabilirsiniz?

Varis Nasıl Oluşur?

Varisin en genel tanımı, deri altındaki toplardamarlarda oluşan bozukluktur. Bacaklardaki toplardamarlarda bulunan ve kanın dolaşmasını sağlayan kapakçıklardaki deformasyonlar bu rahatsızlığı oluşturmaktadır. Kapakçıklar tam olarak görevlerini yapamadığı için, kan geriye kaçarak göllenme oluşturmaktadır. Varisli damarlar, derinin altında kalınlaşmış ve kıvrımlaşmış şekillerde ortaya çıkmaktadır.

Varisin Nedenleri Nelerdir?

Varisin bilinen birçok nedeni bulunmaktadır. Bunların başında ise yaşam tarzı gelmektedir. Sürekli ayakta durarak çalışanlar ile hareketsiz bir yaşam tarzı olanlarda bu rahatsızlık daha yaygın olarak görülmektedir. Varisin genetik olduğu da kabul edilmektedir. Sigara kullanımı, aşırı kilolu olma (obezite), tansiyon yüksekliği ve gebelik varisin nedenleri arasında sayılmaktadır.

Varisin Belirtileri Nelerdir?

Varisin en önemli belirtileri arasında, bacaklardaki mavi toplardamar görüntüsü bulunmaktadır.

Diğer belirtilerinden başlıcaları ise şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Bacaklarda sürekli ağrı oluşumu (ağırlık hissi oluşumu da olabilmektedir)
  • Özellikle dizlerden alt kısımlarda şişlik, kramp, zonklama ve yanma oluşumu
  • Hareketsiz kalındıktan sonra, ağrının daha da fazlalaşması
  • Damarların kaşınması
  • Damarlarda gözle de görülen kanama oluşumu

Özellikle ayak bileklerinde oluşan renk değişiklikleri de bu hastalığın belirtilerindendir. Bu durum varisin daha da ileri bir duruma geldiğini göstermektedir. Söz konusu rahatsızlıklar görüldüğünde, hastalığın ilerlemesi beklenmeden mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

Varisin Tedavisi Nasıl Olur?

Hastalığın seviyesine göre varis tedavisi bulunmaktadır. Öncelikle kalp damar cerrahı tarafından genel muayene yapılmakta, gerektiği durumlarda ise ileri görüntüleme tetkikleri uygulanmaktadır. Hastalığın çok ilerlemesi durumunda, şırınga ile biriken kanın boşaltılması, akupunktur ve lazer ya da cerrahi operasyonla müdahale teknikleri uygulanmaktadır.

Rahatsızlığın ilk safhalarında ise, varis çorabı en etkili yardımcı tedavi aracı olmaktadır. Özel olarak tasarlanan bu medikal çoraplar, sorunlu bölgeye basınç uygulayarak, kan birikimi sonucu oluşan ağrıya engel olmaktadır. Varis çorapları, değişik basınçlara sahip olduğu için, mutlaka doktor önerisine göre kullanılmalıdır. Varis çorapları sorunlu bölgeyi sıkıca sararak, venözlerdeki eksikliği hafifletmektedir. Düzenli kullanım sonucunda, rahatsızlık daha yavaş ilerlemekte ve çok büyük oranda hastanın ağrıları azalmaktadır.

Varis Çorabı Nedir Ne İşe Yarar?

Varis çorabı büyük varisler neticesinde oluşan ağrı, yorgunluk, yanma ve şişlik gibi şikayetler sonucunda kullanılan tıbbi çoraplardır. Çeşitli varyasyonlarda bulunan varis çorapları düzenli ve sürekli kullanıldığında varisin yavaşlamasına yardımcı olabilir. İlgili branşın doktoru uygun gördüğü takdirde, uygun basınç düzeyinde varis çorabı kullanmak etkili olacaktır.

Varis Çorabı Çeşitleri Nelerdir?

Bir uzman tarafından teşhis konulmasıyla birlikte uzman kişinin uygun gördüğü varyasyonda varis çorabı kullanılabilir. Günümüzde birçok modeli ile karşılaştığımız varis çoraplarının başlıca modellerini saymak gerekirse, diz altı varis çorabı, dizüstü varis çorabı, kasığa kadar varis çorabı ve külotlu varis çorabıdır. Bu varis çorabı modellerini ayak parmak uç kısımları açık ve kapalı olarak tercih edebilmek artık mümkün.

Basınç değerleri de varis çoraplarını sınıflandırabileceğimiz bir başka kategoridir. Doktorunuzun uygun gördüğü basınç yoğunluğunda varis çorabı kullanmak gerekir. Varis çoraplarını da düşük basınçlı varis çorabı, orta basınçlı varis çorabı ve yüksek basınçlı varis çorabı olarak listeleyebiliriz.

Varis Çorabı Nasıl Giyilir?

Varis çorapları giyerken sizi biraz uğraştıracaktır. Asıl amacı giyildiği yere baskı uygulamak olduğundan sıkı olması gerekir. Bu sebepten varis çoraplarının çok esnek olmasını beklemek doğru değildir. Sabah uyandığımızda güne başlamadan önce varis çorabını giymek daha kolay olacaktır. Yürüdükçe şişebilen bacak ve ayaklarımız varis çorabını giymeyi zorlaştıracaktır. Sabah uyandığımızda başucumuzda duran varis çorabını alıp yavaş yavaş giymeye başlamalıyız. Özel basınçlarda bulunan varis çorapları hassastır, çok esnetildiğinde basıncını kaybedebilir. Bu yüzden yavaş yavaş çekiştirmeden kaydırma suretiyle varis çorabı giyilmelidir.

Satenden üretilmiş bir bez parçasını ayağımıza sararak, pamuklu bir eldiven kullanarak ya da çorap giyme aparatlarından destek alarak varis çorabının kayarak daha rahat giyilmesini sağlayabiliriz.

Varis çorapları kesinlikle kesilmemeli ve dikilmemelidir. Varis çorapları özel medikal çoraplardır.

Varis Çorabı Nasıl Temizlenir?

Varis çorapları özel basınçlı çoraplardır, bu yüzden temizliğine ve hijyenine de en az giymek kadar dikkat etmek gerekir. Günlük kıyafetlerimizden farklı olarak varis çorapları çamaşır makinesinde yıkanmamalıdır. Çamaşır makinesinde yıkanan varis çorabı işlevini kaybedebilir ve kullanılamaz hale gelebilir. Varis çoraplarının temizliği elde çitilemeden, ağır kimyasal olmayan deterjanlar ve sabunlarla, ılık suyla yapılmalıdır. Varis çorabı yıkarken kaynak su kullanmak kesinlikle yanlıştır. Ilık su ve sabunla yıkanan varis çorabı çok fazla zarar görmeden temizlenebilir.

Yıkama sonrasında varis çorabı kesinlikle suyundan arındırılmak için sıkılmamalıdır. Elinizle sıkıştırdığınız varis çorabı basıncını yitirebilir.

Yıkadığımız varis çorabını havlu arasına sererek suyunun süzülmesini sağlayabiliriz. Çamaşır ipine veya çamaşır teline varis çorabı asmak kesinlikle doğru değildir. Sarkmalara ve bozulmalara sebep veren bu durumdan kaçınmak en doğrusudur. Varis çorabı temizliği özen ister.

Varis Çorabı Günde Kaç Saat Giyilmelidir?

Varis çorabının günde kaç saat giyileceği sorusunun cevabı ilgili branşın doktorunda saklı. Size uygun görmüş olduğu değerlerde tedarik ettiğiniz varis çorabını, size uygun gördüğü süre kadar kullanmalısınız.

Ameliyat sonrası varis çorabı kullanan bir kişi ile hafif varis tedavisini desteklemek amacıyla varis çorabı giyen bir kişinin varis çorabı kullanım süresi değişiklik gösterecektir. Varis çorabının işlevini tam anlamıyla yerine getirmesini istiyorsak doktorumuzun uygun gördüğü çorabı, uygun gördüğü süre kadar kullanmalıyız. Varis çorapları sık sık çıkarılıp takılmamalı ve stabil halde kalmalıdırlar.

Varis Çorabı Fiyatları Nelerdir?

Varis çorabı fiyatları ürünün sahip olduğu basınca, modele ve markaya göre değişiklik gösterecektir. Diz altı varis çorapları ve külotlu varis çorapları aynı fiyatta olmayacaktır. Yerli ve ithal üretim varis çoraplarının da fiyat farkı her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.

Ortalama varis çorabı fiyatlarını öğrenmek için medikal ürün satışı yapan mağazalardan bilgi alabilirsiniz. Medikal ürün satışı yapan mağaza ölçünüze göre size yazılmış olan varis çorabını sizlere temin edecektir. Fiyat Bilgisi almak için bizi de arayabilirsiniz.

Varis Çorabı Ödeme İyi Gelir Mi?

Varis çorabının sağlamış olduğu basınç toplardamardaki göllenme sonucu oluşan ödem şikayetlerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Düzenli kullanımda etkileri daha rahat görülen varis çorapları ödem ağrılarına ve şişliğe de etki ederek rahatlamayı sağlayabilir. Doktor tavsiyenize göre uygun görülen varis çoraplarını medikal ürün satışı yapılan mağazalardan tedarik edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Korumalıdır. İzinsiz içerik kopyalamak ve kullanmak yasaktır. İçeriklerimizi kopyaladığı tespit edilen ilgililer hakkında hukuki süreç başlatılacaktır.