Ventilatör Cihazı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ventilatör Cihazı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu sayfada neler bulabilirsiniz?

Ventilatör (Solunum) Cihazı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ventilatör cihazı kullanılırken dikkat edilmesi gereken bazı kilit noktalar vardır. Bu noktalara dikkat edilerek hem cihazın kullanım ömrünü uzatabilirsiniz hem de cihazın fonksiyonlarını bozmadan, hastanızın sağlığını riske atmadan kullanabilirsiniz.

Cihaz yalnızca boş zemin üzerinde çalıştırılmalıdır. Cihazın ısınmasına ya da hava almasını engellemesine yol açabilecek zeminlerden kaçınılmalıdır. Isıtıcılara yakın konumlandırılmamalıdır. Nem oranı yüksek ya da ıslak odalarda cihaz bulundurulmamalıdır.

Ortamdaki havayı kullanan cihaz için, bulunulan ortam belli aralıklarla havalandırılmalıdır.

Cihaz bakımları tavsiye edilen optimum sürelerde yapılmalıdır, filtreleri ve solunum devreleri değişmelidir.

Cihazları etkileyecek manyetik alanlardan uzak durulmalıdır. Cep  telefonları ya da televizyon gibi cihazlarda manyetik bozulmalar meydana gelebilmektedir.

Ventilatör Cihazı Çalışma Prensibi

Ventilatör cihazının aslında akciğerlerin görevini yerine getirdiğinden yapay bir akciğer gibi çalıştığından bahsetmiştik. Ventilatör cihazı bu işlemi gerçekleştirirken akciğerlere hava üfler. Bu hava üfleme pozitif basınç ile sağlanır. Burada da iki farklı yöntem kullanılır. Cerrahi işlemle solunum yolu açılması ya da maske yöntemiyle olur.

Hastaya verilen oksijen miktarı ventilatöre bağlı olan bir monitör aracılığıyla takip edilebilir.

Temel prensipte cihaz,XŞ  akciğerlere oksijen verip karbondioksit alarak çalışmaktadır. Böylece solunum yapmakta zorlanan bir hasta gereken miktarda oksijen alabilir.

Ventilatör solunum borusu aracılığıyla hava üflerken tüpün bir ucu cihaza diğeri ise hastanın nefes borusuna bağlanmalıdır.

Ventilatör Cihazı Fiyatları

Ventilatör cihazlarının kullanım durumuna göre çok fazla çeşidi bulunmaktadır.

Hastanelerde kullanılan ventilatör cihazları ebat olarak daha büyük ve taşınması kolay olmayan cihazlardır. Ev tipi ya da ambulanslarda kullanmaya yönelik mobil olarak tasarlanan cihazlar ise daha farklıdır.

Bu farklılık ventilatör cihazı fiyatlarında da farka yol açmaktadır.

Bununla birlikte cihazın menşei, yerli ya da ithal kaynaklarca üretilmiş olması, markası, işlevselliği gibi konular da aynı şekilde ventilatör cihazı fiyatlarında net bir miktar söylemenin önüne geçmektedir.

Piyasada bulunan ventilatör cihazları ortalama 26.000 Türk lirası ile satışa sunulmaktadır.

İhtiyacınız olan ev tipi mekanik ventilatör cihazı hakkında hem fiyat hem de performans konusunda detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

T.C. Sağlık Bakanlığı Tıbbi Cihaz Satış Yönetmeliği doğrultusunda bazı ürünlerde fiyat yayınlamak yasaklanmıştır. Bu nedenle site üzerinde doğrudan fiyat bilgisi paylaşamamaktayız. Bu nedenle ventilatör cihazı fiyatları hakkında bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçmenizi rica ederiz.

Ventilatör Cihazı SGK Ödemesi

Ventilatör cihazı SGK tarafından katkı payı desteği ile alınabilen bir cihazdır. SGK’dan nasıl cihaz alınır yazısını detaylı olarak yazmıştık. Bu yazının içinde ventilatör cihazı sgk ödemesi ne kadardır sorusuna cevap bulabileceğiniz gibi, diğer cihazlar için de SGK tarafından uygulanan prosedürü, şartları ve detayları öğrenebilirsiniz.

Yazıyı okumak ve detaylı olarak SGK’dan Medikal Cihaz Almak konusu hakkında bilgilenmek isterseniz aşağıdaki linkten yazıya ulaşabilirsiniz.

https://sgkanlasmalimedikal.wordpress.com/2020/10/02/sgk-tibbi-cihaz-geri-odeme-sureci/

2019 Yılından bu yana SGK Ventilatör cihazı için KDV Dahil 19.440.00 TL katkı payı ödemesi yapmaktadır.

Sgk tarafından verilen katkı payını almak için heyet ya da kurul raporu ve açık bir şekilde yazılmış reçeteye ihtiyacınız vardır.

SGK Desteğiyle Ventilatör Almak Avantajlı Mıdır?

SGK’dan katkı payı ile cihaz almanız durumunda cihazın sadece kullanım hakkını kazanmış olursunuz. Bu da tedavi bitiminde cihazı iade etmeniz gerektiği anlamına gelmektedir.

Piyasa koşullarında satışı yapılmakta olan ventilatör cihazlarının fiyatları, SGK desteğinin üzerinde fiyatlardır. Bu nedenle alınan cihazlarda fiyat farkı çıkması yüksek bir ihtimaldir. Bu da ödenen fiyat farkının kendi bütçenizden karşılanacağı anlamına gelmektedir.

Ventilatör Cihazı Nereden Alınır?

Ventilatör cihazını SGK desteğiyle de alabilirsiniz. Bunun için ilk olarak SGK müdürlüğüne giderek başvuruda bulunmanız gerek. Kurumda cihaz varsa kullanmanız için size zimmetlenecektir. Yoksa almanız için yönlendirme yapılacaktır.

Kendi bütçeniz ile almayı planlıyorsanız bunun için yetkili bir medikale ulaşarak cihazlar hakkında bilgi alabilir ve satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Maltepe Medical Park Hastanesi karşısında yer alan mağazamıza ulaşarak merak ettiğiniz tüm cihazlar ve ürünler hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

Ev Tipi Mekanik Ventilatör Airox Smartair Plus

Ev Tipi Mekanik Ventilatör Airox Legendair DB

 

Ev Tipi Mekanik Ventilatör Çeşitleri
Ev Tipi Mekanik Ventilatör Çeşitleri

 

Ventilatör cihazınızı Medikal Ürün satışı yapan Medikal Ürün Merkezi’nden temin edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Maltepe Medikal Ürünler

Medikal Ürün Merkezi

Telefon: 0216 396 99 96

Whatsapp: 0554 493 43 43

E Posta: destek@medikalurunmerkezi.com

Web Sitesi: medikalurunmerkezi.com

Adres: Fındıklı Mahallesi, Gazi Mustafa Kemal Caddesi No: 180/A Maltepe-İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Korumalıdır. İzinsiz içerik kopyalamak ve kullanmak yasaktır. İçeriklerimizi kopyaladığı tespit edilen ilgililer hakkında hukuki süreç başlatılacaktır.